V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Redukční dieta

Je-li našim cílem redukce tělesné hmotnosti, potřebujeme –li zhubnout, pak je redukční dieta tou správnou volbou!

Co jsou nutričně definované redukční diety?

Vyzkoušeli jste?S dietou Guareta již zhubly desítky tisíc klientů.

Výrobky nutričně definovaných redukčních diet patří do dvou kategorií potravinářských výrobků-potravin určených pro zvláštní výživu, které jsou dostupné cestou lékáren či specializovaných lékařských nebo jiných center zabývajících se snižováním váhy.

Jejich složení je regulováno českou i evropskou legislativou takovým způsobem, aby i při nízkoenergetickém režimu byly v nezbytném množství zastoupeny všechny živiny. Současnou legislativou jsou zařazovány mezi potraviny určené pro zvláštní výživu a patří do kategorie potravin pro nízkoenergetickou výživu určenou ke snižování tělesné hmotnosti, nebo do kategorie dietních potravin určených pro zvláštní lékařské účely. První kategorie je pak rozlišena podle toho, zda představuje úplnou náhradu, či slouží k náhradě jednoho či více hlavních jídel v rámci celodenní stravy.

Nutričně definované redukční diety snižují riziko dietních chyb při redukční dietě v porovnání s dietním režimem, který zahrnuje pouze běžné potraviny a zvyšují výrazně úspěšnost hubnutí.

Ukazuje se, že lidé podstatně méně selhávají, pokud je celodenní jídelníček přesně stanoven, má přesně určenu velikost jednotlivých porcí i počet pokrmů za den. Velkou motivací pro dodržení disciplíny jsou pozitivní zkušenosti někoho z blízkého okolí i pravidelné návštěvy našeho Centra pro poruchy metabolismu a výživy na Praze 1. Pokud je jídelníček sestaven z běžných potravin, na základě pouze obecných doporučení, bez podrobného popisu jídelníčku na jednotlivé dny, je až na výjimky nereálné, aby si byl obézní člověk sám schopen připravit po delší dobu takové pokrmy v rámci každého dne, které by vedly k významnějšímu váhovému úbytku.

Redukční diety pomáhají dosáhnout rychleji prvního váhového úbytku a tím motivují pokračovat v redukčním režimu.

První ztráta kilogramů způsobená skromným jídelníčkem s nezbytným množstvím výživných látek a ztrátou nadbytečné vody je velmi motivující a posiluje touhu dietní režim dále dodržovat a dosáhnout konečného úspěchu.

Postupná náhrada jednotlivých pokrmů za běžnou stravu vede k důslednějšímu sledování výživové hodnoty jednotlivých pokrmů a osvojení si nového jídelníčku

U obézních lidí je zpočátku vhodné úplně nahradit celodenní jídelníček redukční dietou. Díky postupné náhradě jednotlivých pokrmů redukční diety pestrou stravou, má pak pacient možnost snáze přemýšlet o přípravě vhodného pokrmu a tuto přípravu si osvojit.
Zpravidla měníme jeden denní pokrm v rámci celého týdne a tak je na pečlivou přípravu dostatek času.
Jestliže nízkoenergetický jídelníček sestavíme pouze z výrobků redukční diety je vhodné, pokud osoba redukující váhu dobře spolupracuje a režim dodržuje, přecházet na běžnou stravu za 10-14 dní. Vyžaduje to však pravidelné kontroly a detailní přípravu jídelníčku na celé další období do další kontroly.

Redukční diety pomáhají změnit špatné stravovací návyky a nezdravý životní styl a ulehčit přechod ke zdravějšímu způsobu stravování.

Kompletní náhrada jídla skromnými, ale přesně odměřenými pokrmy vede samovolně osoby redukující váhu k lepšímu rozvržení jídelníčku, i když dříve pravidelnost ve stravování zanedbávali. Postupná náhrada jednotlivých jídel za nové pokrmy s vhodnějšími poměry základních látek má často za následek, že pacient výrazně a dlouhodobě změní svůj původní jídelníček.

Zařazováním výrobků redukčních diet do jídelníčku mezi běžné pokrmy se snáze udržuje stanovená tělesná hmotnost.

Ať už se podaří snížit váhu o jakékoliv množství kilogramů, tělo má velkou tendenci k návratu zpět. Než se člověk dostane do období, kdy se mu váha kontroluje již snáze a které nastává přibližně po roce, musí být jídelníček korigován na základě pravidelných týdenních vážení. V týdnu, před kterým váha povyskočila o 1-2 kilogramy, je vhodné zařadit 1-2 pokrmy redukční diety za den, a tím snížit příjem sacharidů a tuků, bez významného omezení příjmů jiných výživných látek.

Výživově kompletní redukční dietou jsou Dietní plány Guareta®.

 

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru