V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Kojení a Guareta

15 years ago
drstanek
Dobrý den, díky za dotaz. To opravdu možné není. Za snížení vstřebávání vápníku z t r á v i c í h o ústrojí nemohou vlákniny, ale nečistoty či antinutrienty v potravinách. U doplňku stravy s obsahem vlákniny za to může kyselina fytová, pokud je tam jako nečistota obsažena ( popisována v literatuře u psyllia). Pokud jíme hodně zeleniny a málo mléčných výrobků, může k tomu dojít také. Vápník váží snadno třeba hodně různé organické kyseliny jako je třeba známá kyselina šťavelová. Co se týká dostatečného obsahu vápníku v mateřském mléce, závisí to hodně na zdravotním stavu matky i na její odpovědnosti. Jako zdroj vápníku pro mateřské mléko slouží nejen potrava matky, ale také kosti matky. Během kojení matka ztrácí obrovské množství vápníku z kostní hmoty.Proto je důležité konzumovat dostatek mléčných výrobků a pouze takto lze částečně ztrátám z kostí zabránit. Nedostatečný příjem vápníku potravou v době kojení může být jednou z příčin vzniku osteoporózy v pozdějším věku. Ješte bych se rád vyjádřil k tomu celozrnnému pečivu. Nevím kde je tato informace publikována, ale je to asi takto. Jakékoliv semeno rostlin včetně obilného obsahuje kyselinu fytovou ( zejména v horních vrstvách), která zde slouží jako energetický zdroj. Ta má právě schopnost vytvářet nerozpustné cheláty s vápníkem a tak snížit jejich vstřebávání. V rostlinné stravě jsou však desítky podobných látek, které dělají v různé míře totéž. Neznamená to však, že se budeme vyhýbat konzumaci zeleniny či celozrnných výrobků. Vše je třeba dělat s mírou. Pokud takzvaně zdravý výrobek budeme konzumovat v nepřiměřené míře, musí se to někde negativně projevit. Je zkrátka dobré děti učit od začátku pít mléko i jíst celozrnné výrobky ( třeba ve formě obilné kaše) a naučit je pravidelnosti a střídmosti ve stravování. Pokud to neuděláme, propracují se k cukrovce o deset či patnáct let dříve než jejich rodiče. Prudký nárůst tohoto onemocnění ( již 700 000 diabetiků v ČR) je velkým varováním.
 
15 years ago
benova
Dobrý den, vzhledem k současným problémům se synem si dovolím ještě 1 dotaz ke kojení a vláknině. Dočetla jsem se, že malé děti nemají jíst např. celozrnné pečivo, protože obsahuje příliš mnoho vlákniny, která zhoršuje vstřebávání např. vápníku. Syn (10 měsíců) s tím má nyní problém. Napadlo mne, zda to nemůže souviset s tím, že jsem radikálně zvýšila příjem vlákniny (SlimLinea a tyčinky) oproti dřívějšímu stravování. Nemůže vláknina v mé stravě ovlivňovat vstřebávání vápníku u syna prostřednictvím mateřského mléka (kojení 4-5-krát denně)? Děkuji za odpověď.
 
15 years ago
drstanek
Tak z tohoto dotazu mám opravdu radost ! Pokud by vláknina byla vystavena velmi nízkému pH a působení tepla mohlo by dojít k její hydrolýze ( štepení). To však nepředpokládám, že je při přípravě běžných pokrmů možné. V polévkách žádný problém není a je možné je zahušťovat. To platí i o omáčkách. Obohacení pečiva rozpustnou vlákninou je větší problém. Těsto je pak většinou sušší a může se drolit.Chuťově to není ono. Na tomto problému právě nyní pracujeme a hledáme vhodný polysacharid. Doufám, že do konce příštího roku bude problém vyřešen a že nabídneme opět něco zcela nového a jedinečného.
 
15 years ago
benova
Dobrý den, ještě si dovolím pokračovat v diskusi o vlákninách. Zakoupila jsem doporučovanou SlimLineu a mohu potvrdit, že konzumace v jogurtech i v nápojích je naprosto bezproblémová. A napadla mě laická otázka, jak se tato vláknina chová při tepelné úpravě? Bylo by možné ji použít při vaření nebo pečení (např. zahuštění polévek) nebo by se teplem její struktura/účinek zničila? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
 
16 years ago
drstanek
Iren, někdy pomůže pozvolné zvyšování dávek. Bohužel hydrolyzované polysacharidy jako je třeba i oligofruktóza ( hodně se přidává do jogurtů - je levná) mají tyto nepříjemné vedlejší účinky. Proto i děti si často mohou stěžovat na bolení bříška, z tohoto důvodu, protože oligofruktózu obsahují často jogurty. Oligofruktóza či oligosacharidy se objevují v reklamě také ve spojitosti s posilováním imunity ( prebiotika - podobora růstu střevní mikroflóry). Účinné dávky jsou však několikagramové. Pokud bychom je konzumovali , létali bychom vzduchem podobně jako v reklamě na Espumisan. V každém případě, to, že nás určitá vláknina nadýmá znamená, že ji dokáže naše střevní mikroflóra štěpit. Napomáhá tomu kyselé prostředí žaludku a zásadité v dvanástníku kde dochází k dalšímu chemickému naštěpení U někoho se tyto procesy uplatňují více u někoho méně. Právě u Guarety SlimLinei a SuperSlim k tomu nedochází ( obrovská , chemicky odolná makromolekula) narozdíl od asijských národů, u kterých je prebiotický účinek těchto vláknin také prokázán. Souvisí to mimo jiné se složením místní stravy.
 
16 years ago
irenkak
Děkuji za podrobné vysvětlení. Že Benefibra nadýmá, mohu potvrdit. Včera jsem si ji dala do kávy a stále přemýšlím, co jsem snědla, že mám takové problémy, ale Benefibra mě nenapadla.
 
16 years ago
drstanek
Milá Iren, to že vás po tobolkách pálí žáha se zcela vyloučit nedá a mohla by za to želatina, ze kterých je vyrobena tobolka. Je to však důsledek něčeho jiného. Např.nedostatečného zapití či zvýšené citlivosti žaludeční sliznice. Najčastější příčinou je pití kávy či konzumace analgetik a antirevmatik. Na podzim a na jaře jsou tyto problémy výraznější. Proto firmy směřují reklamu na toto období viz. například nyní Rennie. Pod termínem rozpustná vláknina se rozumí taková, která se rozpouští ve vodě a s vodou různě interaguje. Nevytváří tedy s nimi pouze pravé roztoky ( úplné rozpuštění), ale také různé koloidní roztoky a gely. To právě velmi určuje jak může ovlivnit různé děje v trávicím ústrojí. Benefibra je vláknina, která vznikla hydrolýzou ( štěpením) galaktomananu guar . Její výhodou oproti nehydrolyzované formě ( Guareta SlimLinea)je úplná rozpustnost ve vodě a tedy velmi snadné použití. Nevýhodou jsou časté případy nadýmání, pokud se užívá v dostatečné dávce. Je také částečně štěpitelná ( prebiotikum). Záleží však na složení střevní mikroflóry každého jedince. Co se týká účinnosti oproti nehydrolyzované formě, uvádí se, že metabolické procesy ovlivňuje obdobně. Podle našich zkušeností však musí být dávkování výrazně vyšší a to způsobuje právě ty problémy s nadýmáním. Co se týká zvýšení pocitu nasycení nejsem si jist zda je účinná a nesetkal jsem se s pozitivním efektem. Spíše pouze s pocitem plnosti díky nadýmání. Já osobně vidím Benefibru , díky velmi dobré rozpustnosti ,jako výbornou vlákninu ke každodennímu používání k doplnění denního příjmu vlákniny v jídelníčku a k tomu bych směřoval její užívání. Je potom vhodná naprosto pro všechny včetně dětí. Skvělou kombinací je používání třeba Benefibry ( galaktomanan) a Stimulsinu Prebiotic ( inulin), s tím, že tyto vlákniny budeme střídat a budeme je třeba přidávat do nápojů. K zamíchání do pokrmů bych jednoznačně preferoval Guaretu SlimLineu, kterou vedle glukomananu ( Guareta SuperSlim, Metabolic) považují za nejúčinnější.
 
16 years ago
irenkak
Dobrý den pane doktore, ráda jsem si přečetla o vláknině, myslela jsem že je jedno, kterou užívám, prostě v žaludku nabobtná a zasytí. Teď už vím, že je to "vyšší dívčí". Užívám Guaretu vlákninu v tobolkách, je možné, že mě po tobolkách pálí žáha? A ještě se chci zeptat, co je to rozpustná vládnina? Moje mamka mi přinesla z lékárny sypkou vlákninu Benefibra, dle návodu si ji můžu nasypat do kávy a káva nezhoustne. V čem je skryté kouzlo této vlákniny? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
 
16 years ago
drstanek
Dobrý den, co se týká vlákniny nejraději doporučuji Guaretu SlimLineu 3 x 1-2 kávové lžičky a mezi jídly 2 x za den Guaretu EasySlim. Všechny vlákninové přípravky Guareta jsou však zaměnitelné dávka za dávku. Mě osobně nejvíce vyhovuje to co doporučuji. Lidé však mají nejraději Guaretu SuperSlim. Glukomanan je nejúčinnější vlákninou pokud porovnáme váhová množství. Když držíme přísnjěší dietu je vhodné výrobek používat 1/2 hodiny před jídlem. POkud chceme kontrolovat váhu, snížit energetický příjem a ovlivnit glykemický index potravy je nejúčinější zamíchání vlákniny do pokrmu. Tato oblast je mimořádně složitá a zabýváme se jí léta. Naše výrobky jsou určitým zprůměrováním všeho co se o vlákninách ( polysacharidech) ví. Pokud je polysacharid čistý je velmi vhodný pro těhotné a kojící ženy. Pokud však použijeme například nečištěné psyllium ze semen, dochází k výraznému snížení vstřebávání dvojmocných minerálů včetně vápníku ( díky kyselině fytové, která je vyváže). To může negativně ovlivnit zdravotní stav matky i dítěte. Žena v době kojení ztrácí kostní hmotu díky velké potřebě vápníku... Hezký den.
 
16 years ago
benová
Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Ještě bych se ráda zeptala na vlákninu - zda a jaký typ byste mi doporučil. Objednala jsem si EasySlim a zjistila že je jen 1 tableta na den - předpokládám nejlépe před "hlavním" jídlem. Jaký je rozdíl v účinku v porovnání se SuperSlim tobolkami? A nebyly by tyto pro mne (při kojení) vhodnější? Děkuji za odpověď.
 
16 years ago
drstanek
Dobrý den, díky za dotaz. Legislativa bohužel ukládá některé povinné informace na obalech, které někdy mohou běžného spotřebitele více mást než mu pomoci při rozhodování a při řešení jeho problémů s jídelníčkem.Je odborně velmi sporné proč zrovna tento výrobek má mít takové upozornění a nízkotučný jogurt s minimální výživovou hodnotou plný škrobu ne. To platí o obrovském množství dalších potravinářských výrobků. U lidí s nadváhou ani při kojení žádný problém v podstatě nevidím, pokud se nahradí 1-2 jídla za den. Další dvě- tři jídla bych sestavil z nízkotučných mléčných výrobků (tvarohy, nízkotučné mléko, jogurty s vysokým podílem bílkovin)a omezeným množstvím sacharidů , zeleniny a libového masa. Přidal bych jednu malou porce ovoce za den . Do diety bych přidal doplněk stravy s obsahem vápníku např. Osteoaktiv ( www.paralekarna.cz) a užíval bych jej 1 x denně nebo obden, podle jídelníčku a denního příjmu vápníku. Vyhýbal bych se zcela přílohám a pečivu. Přidal bych 2-3 týdně multivitamín-multiminerál např. Supradyn. Zpochybňovanou látkou je někdy glutaman sodný ( používá se jako ochucovadlo). Je to sodná sůl kyseliny glutamové, která je běžnou aminokyselinou a součástí každé bílkoviny. Pokusy na zvířatech prokázaly možnost ovlivnění vývoje nervové soustavy mladých jedinců. U člověka nikdy nic takového prokázáno nebylo a běžné dávky této aminokyseliny nemohou určitě dítěti nijak uškodit. Kdo však pochybnosti má, je lépe do režimu zařadit Guaretu pudinky, tyčinky a krém resp. nápoje Dietline. Polévky glutaman sodný obsahují.
 
16 years ago
benová
Dobrý den, objednala jsem si některé vaše výrobky (vlákninu, tyčinky, puding, jogurt, polévky, chlebíky) - zatím na zkoušku, protože ještě kojím a chtěla bych nahradit pouze 1 jídlo (+ event. 1 svačinu) denně. Na pudinku, jogurtu a polévkách je však upozornění, že "výrobek není vhodný pro těhotné a kojící ženy". Chtěla bych se zeptat, z jakého důvodu není vhodný ? zda není vhodný výrobek jako takový svým složením nebo pouze jeho použití v rámci dietního plánu, který samozřejmě nelze v těhotenství ani při kojení doporučit. Jinými slovy, zda mohu bez problémů tyto náhrady jídel při kojení užívat, pokud bude jen 1 (+ event. 1 tyčinka) denně ? Cílový úbytek váhy 5 kg. Děkuji za odpověď.
 

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru