V košíku nejsou žádné položky. Jak nakupovat?

Jak nepřibrat

Od redukční diety se nelze rozhodně navrátit k původnímu jídelníčku. Redukční dieta, má-li mít smysl, musí vést k dlouhodobé změně stravovacích návyků a k přechodu ke zdravějšímu způsobu stravování.

Podařilo-li se Vám pomocí redukční diety dosáhnout cílové váhy je to výborné!
Zhubnutí však nemusí být ani zdaleka trvalé...
Následujícím krokem musí být stabilizace váhy a její pravidelná kontrola!

Nejen pokud jste zhubli s Dietními plány Guareta®, ale obecně platí, že po dosažení cílové váhy je nutné váhu dostatečně dlouho stabilizovat, zpravidla po dobu asi 5 - 6 týdnů. Potom se již váha udržuje o něco snáze. Výrazněji snáze se nám pak bude udržovat asi až po roce.

Nejjednodušší metodou pro stabilizaci váhy je postupná náhrada přípravků Guareta® a DietLine® za běžné pokrmy.

Tímto způsobem je snadnější si jídelníček na další týden připravit, protože si musíme vytvořit pouze jeden pokrm na každý den v týdnu. Snižujeme tak významně riziko dietní chyby. Během stabilizace váhy může dojít k dalšímu váhovému úbytku. Pokud je nežádoucí, můžeme zvyšovat energetickou hodnotu porcí rychleji.

První týden přidáme jedno běžné jídlo v hodnotě asi 250- 300 kcal (1050-1260kJ). To znamená, že celodenní jídelníček po dobu celého týdne bude mít o 250-300 kcal více než stejný den v předchozím týdnu. Po týdenním vážení pokračujeme obdobně dále, anebo jídelníček korigujeme. Těm, kterým váha poskočila více nahoru (cca o 2kg), většinou nezbývá nic jiného než se vrátit k jídelníčku z předešlého týdne, nebo upravit jídelníček podle našeho doporučení.

Následující týdny, pokud váha nestoupá, pokračujeme tak, že ubíráme další jídlo z řady Guareta® (DietLine®) a nahradíme ho dalším běžným jídlem.

Pátý týden bychom měli být většinou již pouze na běžném jídle a náš jídelníček by měl zahrnovat 5 pestrých porcí běžného jídla.

Šestý týden si můžeme dovolit přidat či zvětšit porce příloh s tím, že celkový denní energetický příjem u lidí, kteří trpí častěji nadváhou, by se měl pohybovat mezi 2000 – 2200 kcal (8400 – 9420 kJ).

Váhu nám mohou pomoci udržovat každodenní tělesné aktivity. Měli bychom je zpočátku navyšovat velmi pozvolna, aby příliš nezvyšovaly nároky na příjem sacharidů a nevedly k nekontrolované konzumaci jídla. Na počátku stabilizace váhy by měly spíše sloužit k tomu, abychom se lépe cítili. Významnější vliv na energetický výdej mají tělesné aktivity, které trvají alespoň hodinu vcelku za den. Ty pak mohou zvýšit energetický výdej asi o 10-15%. Je třeba si zároveň uvědomit, že pokud si k udržování váhy můžeme finálně dovolit jídelníček o energetickém obsahu 2200 kcal (9240kJ), pravidelný tělesný pohyb nám umožní navýšit energetický příjem o cca 220-330 kcal (cca 920 – 1400kJ). Tato energetická hodnota představuje tedy jeden skromnější hlavní pokrm navíc.
Pravidelné týdenní vážení a pravidelné tělesné aktivity nám pomáhají optimalizovat jídelníček. Dokážeme potom stále lépe odhadnout, co si můžeme ještě dovolit do jídelníčku zařadit a co již ne.

Seznamte se s pokyny ke stabilizaci váhy.

 

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy

Poskytuje komplexní péči pro pacienty, kteří potřebují nutriční podporu.

Kontakt  |  Napsali o nás

Jak zhubnout

Diet Guareta
© 2011 Dr. Staněk spol. s.r.o.| Vytvořila V3Net.cz - webové prezentace na míru Nahoru